Kompletny przewodnik po kryptowalucie: Czym jest, jak rozpoznać oszustwo i wszystko pomiędzy‍

Istnieje wiele środków, które należy podjąć podczas oceny, czy okazja jest dla Ciebie odpowiednia. Każda nowa opcja inwestycyjna ma swoje ryzyko i nagrody, ale nie wszystkie fałszywe reklamy są tak oczywiste, jak się wydaje. Kiedy rynek kryptowalut eksplodował popularnością w zeszłym roku, było wielu oportunistów, którzy wykorzystali niewykształconych inwestorów. Ale teraz, gdy wszyscy są bardziej świadomi zagrożeń, dostrzeżenie oszustwa stało się znacznie łatwiejsze do uniknięcia. Nie można zaprzeczyć, że era cyfrowa wprowadziła nas w wiele możliwości inwestycyjnych, które nie byłyby możliwe jeszcze kilka lat temu. Jak w przypadku każdego rynku wschodzącego, ważne jest, aby przeprowadzić badania i sprawdzić wiadomości kryptowaluty przed rozpoczęciem inwestycji. A jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, mamy cię pod opieką. Oto nasz przewodnik po inwestowaniu w kryptowaluty.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to aktywo cyfrowe zaprojektowane do pracy jako środek wymiany, które wykorzystuje kryptografię do zabezpieczenia swoich transakcji, kontroli tworzenia dodatkowych jednostek oraz weryfikacji transferu aktywów. W skrócie, kryptowaluta jest zdecentralizowanym, peer-to-peer aktywem cyfrowym zaprojektowanym do wykorzystania jako środek wymiany lub jako magazyn wartości. Chociaż kryptowaluta istnieje od lat 90-tych, dopiero na początku 2017 roku naprawdę zaczęła zyskiwać na popularności.

Chociaż początkowo uważano, że nie jest niczym więcej niż przemijającą modą, technologia blockchain od tego czasu udowodniła, że ma o wiele większy potencjał niż ktokolwiek początkowo myślał. Kryptowaluta jest aktywem cyfrowym używanym jako środek wymiany. Powstaje w procesie zwanym "wydobyciem", w którym komputery rozwiązują złożone problemy matematyczne (zwane "blokami") w celu przetwarzania transakcji w sieci blockchain. Po utworzeniu, można nią handlować online za pośrednictwem cyfrowego portfela, którym można zarządzać za pomocą przeglądarki internetowej, aplikacji na smartfony lub programu komputerowego.

Jak rozpoznać oszustwo kryptowalutowe

- Nierealistyczne oczekiwania dotyczące wzrostu - Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, jest to, że firma stojąca za kryptowalutą wysuwa nierealistyczne roszczenia dotyczące oczekiwanego ROI lub stopy wzrostu. Inwestorzy powinni być ostrożni wobec każdej firmy, która obiecuje podnieść wartość swojego tokena o 10x lub 100x ich początkowej inwestycji w krótkim czasie.

- Brak protokołów bezpieczeństwa - Kolejnym znakiem, że kryptowaluta jest oszustwem, jest brak protokołów bezpieczeństwa. Jeśli firma nie ma planów ochrony swojego tokena przed hakerami lub innymi naruszeniami bezpieczeństwa, które mogą skutkować skradzionymi funduszami, jest to ogromna czerwona flaga.

- Brak planu - Oszuści kryptowalutowi są również znani z obiecywania dużych zwrotów z niewielką lub żadną ilością szczegółów na temat tego, jak planują osiągnąć te cele. Jeśli firma prosi o pieniądze, ale nie jest w stanie przedstawić realistycznego planu osiągnięcia swoich celów, jest to znak, że projekt nie jest legalny.

- Powtarzające się obietnice - Oszuści kryptowalutowi mogą kilka razy obiecać duży zwrot z inwestycji, bez żadnych rzeczywistych wyników stojących za tymi obietnicami. Gdy zauważysz jeden z tych znaków, oznacz tę firmę lub projekt jako oszustwo i unikaj ich za wszelką cenę.