PIT Pro – program do wypełniania deklaracji podatkowej w prostej formie

Wszyscy ci, którzy uzyskiwali w poprzednik roku przychody na mocy umowy zleceniowej, o pracę czy o dzieło, muszą rozliczyć się z fiskusem w tym roku. Z roku na rok to zadanie jest coraz łatwiejsze. Przykładem jest udostępniona w 2019 roku możliwość uzupełniania formularzy podatkowych przez Internet. Jest do wyboru wiele portali oferujących pomoc w wypełnianiu dokumentów, np. podatnik.info oferuje bezpłatny program PIT Pro. Jak to działa i czy jest to bezpieczne? Z tego tekstu dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji.

Jak rozliczyć swój PIT?

Możesz wypełnić swój formularz w tradycyjny sposób, czyli pierw pobrać dokument od pracodawcy, następnie wypełnić go samodzielnie lub z pomocą fachowca takiego jak księgowy i na sam koniec dostarczyć PIT do Urzędu Skarbowego. Jest również o wiele prostsza i wymagająca mniej zachodu opcja. Mowa o internetowych formularza e-deklaracji podatkowych. Programy takie jak PIT Pro mają wgrane wszystkie najnowsze i aktualne informacje o podatkach, oferują kilka wniosków, w zależności od potrzeb użytkownika oraz prowadzą podatnika przez proces uzupełniania deklaracji podatkowej, wskazując co i gdzie powinien wpisać. Strona zaprojektowana jest bardzo przejrzyście a poruszanie się po niej jest intuicyjne tak, aby osoby, które nie czują się swobodnie posługując się komputerem mogły z niej swobodnie korzystać. Abyś mógł wypełnić i wysłać swój PIT, musisz wybrać najpierw rodzaj formularza a następnie podać swoje dane:

  • imię (pierwsze),

  • nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • kwotę przychodów widniejącą na poprzednim zeznaniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wystarczy, że wpiszesz ,,0'')

Pamiętaj o tym, aby rozliczyć się w terminie!

Zwykle termin na złożenie dokumentów deklaracji podatkowych sięga ostatniego dnia kwietnia. Jednak w tym roku 30 kwietnia wypada na dzień niepracujący dla urzędów, czyli na sobotę. Dlatego termin został przesunięty na korzyść podatników, na 2 maja. Należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu tego terminu. Jak to najczęściej bywa w sprawach urzędowych, drobne niedopatrzenie może przynieść dużo nieprzyjemności. W tym przypadku są to kary. Jedna z nich to kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, a druga to kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku można otrzymać obie w maksymalnym wymiarze. Jeśli jednak wcześniej zalogowałeś się do serwisu służącego do uzupełniania formularzy zeznań podatkowych ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś dokumentu, nie masz się czym martwić. W takiej sytuacji program sam uzupełni Twój PIT na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację. Jednak w tym przypadku nie masz możliwości wcześniejszego sprawdzenia poprawności formularza. Nie możesz też starać się o jakiekolwiek ulgi czy odpisać jakieś kwoty od podatku. Nie będziesz również mógł przekazać swojego 1% dla wybranej organizacji dobroczynnej.