Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Trudny wybór? Niekoniecznie!W zależności od Twoich potrzeb może się okazać, że jeden typ aparatu lepiej odpowiada Twoim potrzebom fotograficznym niż drugi. Ogólnie rzecz biorąc, lustrzanki cyfrowe są lepsze dla tych, którzy fotografią interesują się hobbystycznie lub zawodowo. Są one bardziej zaawansowane, dają zdjęcia lepszej jakości i oferują większą kontrolę nad obrazem. Aparaty bezlusterkowe są lepsze dla osób, które interesują się fotografią hobbystycznie, ale nie chcą mieć do czynienia z kłopotami i komplikacjami związanymi z lustrzankami cyfrowymi.

Zalety lustrzanek cyfrowych

Doskonała jakość obrazu - jedną z głównych zalet lustrzanki cyfrowej jest jakość zdjęć, które wykonuje. Lustrzanki wytwarzają obrazy o wysokiej rozdzielczości i jakości dzięki sposobowi, w jaki przetwornik obrazu jest wystawiany na działanie światła. Czujnik jest zamontowany za migawką, która otwiera się, gdy aparat robi zdjęcie, a następnie zamyka się po jego wykonaniu. Gdy migawka jest otwarta, światło przechodzi przez obiektyw i trafia na przetwornik, który następnie rejestruje obraz. Migawka otwarta przez dłuższy czas pozwala na przepuszczenie większej ilości światła, co z kolei zwiększa jakość obrazu.

Wady lustrzanek cyfrowych

Są nieporęczne - Jedną z wad lustrzanek cyfrowych jest to, że są one zazwyczaj nieporęczne i ciężkie. Większe sensory, które pozwalają na uzyskanie lepszej jakości obrazu, oznaczają, że aparaty te mają też większy korpus, co nie jest idealne do przenoszenia i fotografowania w podróży. Mniejsze aparaty bezlusterkowe są lepszym rozwiązaniem do fotografii podróżniczej, ponieważ są lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia.

Zalety aparatów bezlusterkowych

Lepsze w podróży - Jedną z zalet aparatów bezlusterkowych jest to, że lepiej sprawdzają się w fotografii podróżniczej. Są lżejsze, mają mniejsze rozmiary i łatwiej je przenosić niż lustrzanki cyfrowe. Jest to główna zaleta aparatów bezlusterkowych, ponieważ niektóre modele po złożeniu można nawet pomylić z dużym smartfonem. Łatwiejsza obsługa - Kolejną zaletą aparatów bezlusterkowych jest to, że są one łatwiejsze w obsłudze. Ich uproszczona konstrukcja sprawia, że są bardziej przyjazne dla początkujących.

Wady aparatów bezlusterkowych

Uzyskują obrazy gorszej jakości - Zmniejszony rozmiar aparatu i mniejsza matryca powodują, że do matrycy dociera mniej światła. Powoduje to gorszą jakość zdjęć, choć z mniejszym poziomem szumów niż w przypadku lustrzanek cyfrowych. Są mniej zaawansowane - aparaty bezlusterkowe są mniej zaawansowane niż lustrzanki cyfrowe, co ogranicza możliwości kontroli nad obrazem. Zwykle nie mają takich funkcji, jak stabilizacja obrazu czy zakres czułości ISO przekraczający 100 000.